Synopse - Quaismodo

21. ledna 2013 v 22:04 | Mischel |  Quasimodo
Divadlo Hybernia 11. 11. 2011. Snad toto tzv. magické datum přinese klasickému romantickému příběhu zvoníka z chrámu Notre Dame, krásné Esmeraldy a dalších postav ze středověké Paříže trochu štěstí i úspěchu. Láska a krása v kontrastu s ošklivostí a smrtí jsou stále silná témata, a přestože je tento podmanivý příběh v podobě muzikálu napsán současnými autory pro současné diváky, výtvarně nápaditá scéna i kostýmy vytvářejí atmosféru středověku. Divák se spolu s protagonisty ocitne pod klenbou katedrály, kde se střetávají lidské emoce se zdrcující silou boží přítomnosti, která má člověku připomínat jeho nepatrnost a smrtelnost. O to víc a vášnivěji se ti dávní obyvatelé Paříže milují i trápí nenaplněnou láskou, a ačkoli jsou tak vzdálení, díky Victoru Hugovi mohou ze své doby kdykoli za námi přijít, abychom mohli na chvíli podlehnout iluzi, že kdysi tito lidé skutečně žili.

QUASIMODO: hluchý zvoník chrámu Notre-Dame, je nevyzpytatelný, chová se jako dítě, je hravý, zvědavý, neustále a rád pozoruje lidi kolem sebe, rád je napodobuje. Jeho obvykle pokřivené kulhavé tělo někdy překvapí mrštností a zvířecí silou. Hlas má jemný až dětský, ale zároveň schopný ze sebe vydat křik - dlouhý tón. Jeho polohy jsou vždy extrémní, je spontánní. V přístřeší zvonice (zvonu) má spoustu malých zvonečků, na které si rád hraje. Vymýšlí si svoje písničky a svůj slovník.

VICTOR HUGO: básník současnosti, rychle podléhá citům a ztrácí se ve své vášni. Jde vždy tam, kam ho táhne láska a zvědavost.

CLAUDIUS FROLLO: nepřístupný kněz chrámu Notre-Dame, ambiciózní muž vysokých cílů, moudrý, vzdělaný. Jeho tajnou vášní je alchymie. Má rád moc. Jde z něj strach a respekt. Je až obsedantně pečlivý, zahalen tajemstvím. Jeho jedinou slabostí je, že se zamiloval do Esmeraldy, stejně jako se kdysi zamiloval do filosofie. Jeho vášeň je ale žárlivá a zničující. Zachránil a vychoval Quasimoda, když ho lidé chtěli zabít.

PHOEBUS: Chlubivý voják. Krásny, charizmatický, ambiciózní muž, který vždy dosáhne toho, po čem touží. Je schopný obětovat milovanou ženu pro svou kariéru.

ŠPINDÍRA: Cikánsky baron. Komická postava se smyslem pro černý humor. Rád se vysmívá, rád provokuje. Je ochráncem Esmeraldy.

ESMERALDA: Esmeralda byla ukradena a vychována mezi cikány. Její společnicí a spolutanečnicí je koza Džali. Esmeralda má v sobě vášeň, kterou projevuje strhujícím tancem. Mnoha mužům tak poplete hlavu. Touží po jediné lásce - po muži, který bude jejím ochráncem. Je hravá, ale i vášnivá. Je odvážná a ráda provokuje.

DŽALI - KOZA (taneční role): Sexy koza, která ráda tančí, ráda provokuje. Bojí se v okamžiku, kdy se vzdálí od své paní. Zamiluje se do Victora Huga.

GUDULA: Pološílená matka Esmeraldy. Bývalá kurtizána. Po tom, co ji cikáni ukradli dcerku a vyměnili ji za Quasimoda, zanevřela na celý svět a uchýlila se do "myší díry" jako poustevnice. Věří, že její dceru sežrali cikáni. Jediné, co jí zbylo, je botička po dcerce. Od té doby se modlí a zpívá ukolébavku v různých variacích, pláče a plive na cikány. Neví, že Esmeralda je její dcera.

LILY: Maloměstsky vychovaná. Upjatá, sešněrovaná, jemná a decentní jako baletka z hrací skříňky. Uvnitř ní se ale rodí krvelačná žárlivost.

TŘI ĎÁBLOVÉ, TŘI ANDĚLÉ: taneční role. Ďáblové se zvířecími motivy slouží Claudiu Frollovi. Andělé pak tančí kolem Guduly.

CIKÁNI, TULÁCI, VOJÁCI: postavy, které ztělesňuje company. Vojáci patří k Phoebovi. Cikány a Tuláky vede Špindíra.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama